Technické parametry e-mailingu

Přidáno 12.01.2022

V minulém článku jsme se zaměřili na obsah vašich e-mailových rozesílek. Aby se ovšem sdělení k vašim kontaktům vůbec dostalo, je potřeba mít správně nastavené technické parametry. Které to jsou a na co si dát pozor? Dozvíte se v dnešním článku.

Na začátek si ujasníme pár pojmů 

Níže jsme připravili slovník pojmů, který vám pomůže zorientovat se v problematice. Jedná se o základní technické parametry, které je potřeba správně nastavit. Pomůžou vám s důvěryhodností vašich e-mailů, nebo například s tím, aby vaše pracně vytvořené newslettery nekončily ve spamové složce. Na vše, co potřebujete znát, se podíváme v tomto textu.

DKIM (DomainKeys Identified Mail)

DKIM (DomainKeys Identified Mail) je technologie pro zvýšení důvěryhodnosti e-mailů. Tato technologie také napomáhá odhalení falešných zpráv. Odeslaná zpráva je SMTP serverem podepsána soukromým klíčem domény odesílatele a tento podpis je uložen v hlavičce e-mailu. Server příjemce porovná podpis s veřejným klíčem uloženým v DNS záznamech domény. Když tento podpis souhlasí, je prokázáno, že e-mail skutečně pochází z odesílatelovy domény.

SPF (Sender Policy Framework)

SPF (Sender Policy Framework) je vedle DKIM další řešení pro ověření e-mailové zprávy, které je důležité při odhalování spamu. Jeho princip spočívá v ověření zdroje odeslané zprávy (tedy odesílajícího serveru) oproti definovaným serverům, které jsou oprávněny odesílat zprávy z dané domény. Oprávněné servery (jejich doménová jména či IP adresy) jsou uvedeny v SPF záznamu v DNS zóně dané domény (SPF záznam je jedním z typů TXT záznamů). V případě, že zdrojem zprávy není žádný z oprávněných zdrojů, přijímací SMTP server se zprávou naloží podle definice v záznamu a svých pravidel (například zprávu odmítne přijmout, nebo ji bude filtrovat jako spam).

DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance)

DMARC(Domain-based Message Authentication, Reporting & Conformance) ověřuje regulérního odesílatele domény. DMARC přebírá informace z ověření SPF a DKIM a vyhodnocuje zda doména v hlavičce From je opravdu odesílací doménou. Pokud minimálně jedna metoda uspěje, dá se podle DMARC ověřit, že e-mail byl skutečně odeslán z uvedené domény.

rDNS (Reverse DNS)  

Zpětné vyhledávání DNS se používá k zabránění rozesílání nevyžádané pošty. Některé e-mailové servery používají tuto techniku, aby pomohly vytřídit nevyžádané zprávy. Toto zpětné vyhledávání DNS znamená, že je odeslán požadavek týkající se konkrétní adresy IP a výsledek je poté ověřen.

Jaký je tedy ideální postup?

  1. Zkontrolujte si databázi e-mailů. Vymažte všechny neaktivní uživatele (ano, i za cenu menší databáze), odstraňte e-maily s překlepy a podobně.
  2. Zkontrolujte si nastavení DKIM, SPF, DMARC a rDNS.
  3. Pošlete si testovací rozesílku. Ověřte, že e-mail nepadá do spamu, že máte správně zadaného odesílatele i e-mail, na který můžou příjemci reagovat.
  4. Rozešlete e-mail na část databáze.
  5. Vyhodnoťte míru otevření, prokliky, reakce uživatelů…
  6. Vše OK? Můžete rozesílat na celou databázi, segmentovat, testovat a vyhodnocovat.

 

V příštím článku se zaměříme na vyhodnocování rozesílek a přidáme pár tipů, které fungují v e-mailingu nám. 😊

 

Autorkou článku je Tereza Volná, e-mailing specialist ve společnosti Srovnejto.cz.

Zpět

Soutěž s Coolcredit.cz - vyhlášení vítězů

Soutěž s Coolcredit.cz.cz je u konce a zná své výherce. Podívejte se, kdo vyhrál finanční odměny! Připomínáme, že po celou dobu soutěže byla navýšená provize na 1 925 Kč, která se díky dosažení skvělých výsledků prodlužuje i nadále.

Více

Soutěž s Coolcredit.cz - průběžné výsledky

Přinášíme vám průběžné výsledky soutěže s Coolcredit.cz. Podívejte se, jak si stojíte oproti konkurenci!

Více